Świeże ekologiczne pomarańcze prosto z Sycylii

29 stycznia 2018
/
Comments Closed

Sycylia

słoneczna wyspa położona w środkowej części Morza Śródziemnego. Skąpana w morzu Tyrreńskim i Jońskim.

Słońce, żyzna powulkaniczna gleba, duża różnica temperatur powietrza między dniem, a nocą. Wszystko to daje niepowtarzalną gwarancję smaku sycylijskich pomarańczy.

Do naszego sklepu dotarły owoce wprost ze szpalerów drzew cytrusowych rozciągających się w dolinach i wspinających na powulkaniczne wzgórza pięknego sycylijskiego krajobrazu.

Są świeżo zrywane z drzewek, nie magazynowane i nie konserwowane.

Dobrze przysłużą się zdrowiu każdego kto je będzie spożywał.

To właśnie teraz na Sycylii trwają zbiory czerwonych pomarańczy.

Te sycylijskie są wyjątkowo słodkie, a zarazem orzeźwiająco-kwaskowe, czasami z leciutką nutką goryczy.

Intrygujące i godne pożądania!

Polecamy szczególnie odmianę pomarańczy Moro – czerwone i temperamentne. Mają najintensywniejszy aromat, a ich miąższ mieni się całą gamą barw – od oranżu przez cynober i rubin do prawie czarnej purpury.

Siostrzaną odmianą Moro jest Tarroco. Rozkosznie słodka, najbardziej soczysta i zawierająca najwięcej witaminy C, ze wszystkich odmian pomarańczy na świecie. Prawdopodobnie jedna pomarańcza pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę. Po za tym są źródłem łatwo przyswajalnych cukrów prostych, składników mineralnych oraz błonnika.

Według smakoszy i koneserów to sycylijskie owoce należą do najlepszych na świecie pomarańczy deserowych. Mają doskonałą równowagę słodyczy i kwaskowatości, a także złożony i trwały posmak.

Nas sycylijskie pomarańcze uwiodły swoim wyjątkowym aromatem i cieknącym przez palce czerwono-krwistym sokiem.

Są pyszne. Nie ma nic lepszego – uwierzcie spróbujcie!!